EGU logo

European Geosciences Union

www.egu.eu

EGU Election Autumn 2019

The EGU Election Autumn 2019 for the next EGU Union President, General Secretary and Division Presidents is currently open for all 2019 EGU member votes until 30 November 2019.

Each member can expect to receive an email containing a personalised voting link on 4 November 2019.

Be aware that only 2019 EGU members are eligible to participate in the election. If you are not yet a member, please become a member or renew your membership if you wish to participate in the election. If you believe you are an 2019 EGU member, but did not receive a voting link, or registered as 2019 EGU member during the election, please contact the EGU Executive Office at election@egu.eu.

Below is the list of candidates who were solicited through an open call and approved by the Union Council. The candidates are listed first by position and then alphabetically by last name.

Candidates for EGU President 2021–2023

Helen M. Glaves
Helen M. Glaves

Candidate

Denis-Didier Rousseau
Denis-Didier Rousseau

Candidate

Oksana Tarasova
Oksana Tarasova

Candidate

Candidates for EGU General Secretary 2020–2022

Giuliana Panieri
Giuliana Panieri

Candidate

Håkan Svedhem
Håkan Svedhem

Candidate

Candidates for EGU Division Presidents 2021–2023

AS Atmospheric Sciences

Athanasios Nenes
Athanasios Nenes

Candidate

BG Biogeosciences

Valentin Sapunov
Valentin Sapunov

Candidate

Lisa Wingate
Lisa Wingate

Candidate

CL Climate: Past, Present & Future

Irka Hajdas
Irka Hajdas

Candidate

CR Cryospheric Sciences

Carleen Tijm-Reijmer
Carleen Tijm-Reijmer

Candidate

ESSI Earth and Space Science Informatics

Dirk Fleischer
Dirk Fleischer

Candidate

Jens Klump
Jens Klump

Candidate

EMRP Earth Magnetism & Rock Physics

Fabio Florindo
Fabio Florindo

Candidate

Sergio Vinciguerra
Sergio Vinciguerra

Candidate

ERE Energy, Resources and the Environment

Viktor Bruckman
Viktor Bruckman

Candidate

GMPV Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

Marian Holness
Marian Holness

Candidate

G Geodesy

Annette Eicker
Annette Eicker

Candidate

GD Geodynamics

Jeroen van Hunen
Jeroen van Hunen

Candidate

GM Geomorphology

Daniel Parsons
Daniel Parsons

Candidate

GI Geosciences Instrumentation and Data Systems

Lara Pajewski
Lara Pajewski

Candidate

HS Hydrological Sciences

Maria-Helena Ramos
Maria-Helena Ramos

Candidate

NH Natural Hazards

Ira Didenkulova
Ira Didenkulova

Candidate

NP Nonlinear Processes in Geosciences

François Schmitt
François Schmitt

Candidate

OS Ocean Sciences

Johan van der Molen
Johan van der Molen

Candidate

PS Planetary and Solar System Sciences

Stephen Mojzsis
Stephen Mojzsis

Candidate

SM Seismology

Philippe Jousset
Philippe Jousset

Candidate

SSS Soil System Sciences

Claudio Zaccone
Claudio Zaccone

Candidate

ST Solar-Terrestrial Sciences

Olga Malandraki
Olga Malandraki

Candidate

SSP Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology

Marc De Batist
Marc De Batist

Candidate

TS Tectonics and Structural Geology

Magdalena Scheck-Wenderoth
Magdalena Scheck-Wenderoth

Candidate

Paola Vannucchi
Paola Vannucchi

Candidate