Structure
Some features of www.egu.eu will not appear or function properly if your
browser does not have JavaScript enabled, or does not
support it.
Hydrological Sciences (HS) structure
President
Alberto Viglione
Deputy President
Maria-Helena Ramos
Email
Programme Group Chair
Alberto Viglione
Science Officers
Alberto Viglione
HS1: General hydrology
Björn Guse
Email
HS2: Catchment hydrology
Miriam Glendell
Email
HS2: Catchment hydrology
Emmanouil Varouchakis
Email
HS3: Hydroinformatics
Louise Slater
Email
HS4: Hydrological forecasting
Andrea Cominola
Email
HS5: Water policy, management and control
Rafael Pimentel
Email
HS6: Remote sensing & data assimilation
Roberto Deidda
Email
HS7: Precipitation & climate
Irina Engelhardt
Email
HS8: Subsurface hydrology (Groundwater)
Roland Baatz
Email
HS8: Subsurface hydrology (Vadose zone)
Olivier Evrard
Email
HS9: Erosion, sedimentation & river processes
Natalie Orlowski
Email
HS10: Estuaries, wetlands & ecohydrology
OSPP Co-ordinators
Lina Stein
Email
Robert Reinecke
Email
Outreach and Communication Division Committee
Miriam Coenders
Email
Athanasios Serafeim
Email
HS Blog editor (Coordinator)
Bettina Schaefli
Email
HS Blog editor (Coordinator)
Christina Anna Orieschnig
HS Blog editor
Santiago Duarte Prieto
Email
Social Media Coordinator
Hydrological Sciences Interdisciplinary sessions
Alberto Viglione
Hydrological Sciences Short Courses
Alberto Viglione
ECS Representative
Christina Anna Orieschnig
ECS Co-Representative
Melissa Reidy
Email
ECS Team
Amin Sadeqi
Email
Blog editor
Athanasios Serafeim
Email
Blog editor
Nasrin Attar
Book club moderator
Kirsten M. Florentine Weber
Email
Former ECS representative
Relebohile Mabathoana
Newsletter coordinator
Stephen Wangari
Email
Online events coordinator
Archita Bhattacharyya
Email
Outreach coordinator
Georgia Papacharalampous
Email
Social media coordinator
Sadra Emamalizadeh
Email
Social media coordinator
Santiago Duarte Prieto
Email
Social media coordinator
Vikram Kumar
Social media coordinator
Webmaster
Miriam Coenders
Email
Awards & medals committees
Henry Darcy Medal committee
Henry Darcy Medal
Committee chair
Berit Arheimer
Committee members
Alberto Guadagnini
Andreas Hartmann
Marc F. P. Bierkens
Wouter Buytaert
John Dalton Medal committee
John Dalton Medal
Committee chair
Brian Berkowitz
Committee members
Luis Samaniego
Martha C. Anderson
Paul D. Bates
Taikan Oki
Alexander von Humboldt Medal committee
Alexander von Humboldt Medal
Committee chair
Tom Veldkamp
Committee members
Carlo Laj
Manfred R. Strecker
Subimal Ghosh
Verena Foerster
Division ECS Outstanding Award committee
Division ECS Outstanding Award
Committee members
Alberto Viglione
Inge de Graaf
Manuela Brunner
Journal editors
Subdivisions
There are currently ten Subdivisions, including a subdivision on
general hydrology (monitoring and cross cutting issues). Distinct
fields within the broad area of hydrology are covered. Each
Subdivision Committee organises a set of oral, poster or PICO sessions
to cover its field. The members of the Subdivision Committees meet
during the EGU General Assembly and start preparing the draft
programme for next year’s meeting in late spring/early summer.
Membership of the committees of these Subdivisions is open: you can
e-mail the Subdivision Committee Chair to request membership or you
may directly join the meeting during the General Assembly to get
involved in the Subdivision activities and in particular in the
organisation of the programme, including proposal of sessions and
volunteering as convener or co-convener (see overview of
Programme
Organisation and Convener Tasks ).