European Geosciences Union

www.egu.eu

EGU logo

EGU Election Autumn 2012

The EGU Election Autumn 2012 for the next Treasurer and Division Presidents was closed on 01 December 2012. We would like to thank each of the candidates for their initiative in standing for the election. We also sincerely thank all those EGU members who used their voting right. Active participation in elections ensures continuation of the well-established bottom-up structure of our Union!

In total, we received 1266 ballot papers. Please see the results below.

EGU Treasurer 2013-2015

Roland Schlich
Roland Schlich
97.8 %
1238 votes

Roland Schlich was elected as the EGU Treasurer for the term 2013-2015. Roland Schlich will be inaugurated during the EGU plenary meeting on 08 April 2013 in Vienna, Austria.

EGU Division Presidents 2013-2015

All Division presidents will be inaugurated during the EGU plenary meeting on 08 April 2013 in Vienna, Austria, with the term lasting for two years from inauguration.

Atmospheric Sciences (AS)

Oksana Tarasova
Oksana Tarasova
96.2 %
302 votes

Biogeosciences (BG)

Alina Stadnitskaia
Alina Stadnitskaia
96.3 %
158 votes

Climate: Past, Present & Future (CL)

Thomas Blunier
Thomas Blunier
96.8 %
215 votes

Cryospheric Sciences (CR)

Jürg Schweizer
Jürg Schweizer
97.5 %
77 votes

Earth and Space Science Informatics (ESSI)

Joan Masó
Joan Masó
97.9 %
47 votes

Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)

Georg Dresen
Georg Dresen
96.1 %
74 votes

Energy, Resources and the Environment (ERE)

Christopher Juhlin
Christopher Juhlin
100.0 %
70 votes

Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)

Nicholas Arndt
Nicholas Arndt
100.0 %
131 votes

Geodesy (G)

Michael Schmidt
Michael Schmidt
69.7 %
108 votes
Felix Perosanz
Felix Perosanz
28.4 %
44 votes

Geodynamics (GD)

Irina M. Artemieva
Irina M. Artemieva
57.8 %
159 votes
Paul Tackley
Paul Tackley
42.2 %
116 votes

Geomorphology (GM)

Andreas Lang
Andreas Lang
98.7 %
77 votes

Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI)

Walter Schmidt
Walter Schmidt
55.0 %
72 votes
Francesco Soldovieri
Francesco Soldovieri
45.0 %
59 votes

Hydrological Sciences (HS)

Gerrit de Rooij
Gerrit de Rooij
95.1 %
176 votes

Natural Hazards (NH)

Stefano Tinti
Stefano Tinti
98.4 %
189 votes

Nonlinear Processes in Geosciences (NP)

Shaun Lovejoy
Shaun Lovejoy
58.1 %
93 votes
Jose Manuel Redondo
Jose Manuel Redondo
41.9 %
67 votes

Ocean Sciences (OS)

Peter Brandt
Peter Brandt
99.1 %
108 votes

Planetary and Solar System Sciences (PS)

Özgür Karatekin
Özgür Karatekin
54.4 %
87 votes
Jesús Martínez-Frías
Jesús Martínez-Frías
43.8 %
70 votes

Seismology (SM)

Charlotte Krawczyk
Charlotte Krawczyk
97.8 %
131 votes

Soil System Sciences (SSS)

Artemi Cerdà
Artemi Cerdà
98.9 %
90 votes

Solar-Terrestrial Sciences (ST)

Norma B. Crosby
Norma B. Crosby
97.8 %
88 votes

Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)

Patric Jacobs
Patric Jacobs
93.9 %
31 votes

Tectonics and Structural Geology (TS)

Susanne Buiter
Susanne Buiter
98.0 %
148 votes

[ Back ]